~ TRADYCYJNA KARTKA NA ŚWIĘTA ~

Początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie lub w Chinach , gdzie wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. W Europie w XV wieku zaczęto produkować kartki ręcznie, nie tylko na Boże Narodzenie, ale także z okazji Walentynek.

Tradycja pisania listów świątecznych powstała w Anglii w XIX wieku, bo tam już wtedy funkcjonowała poczta. Za twórcę pocztówek świątecznych uznawany jest dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, HENRY COLE, który chciał swoim znajomym wysłać życzenia świąteczne w uproszczonej formie zamiast pisania czasochłonnych listów świątecznych. Wpadł na pomysł stworzenia stosownej do tego czasu ilustracji, która mogłaby być rozesłana w wielu egzemplarzach w formie bożonarodzeniowych życzeń.

Tradycja wysyłania kartek bożonarodzeniowych zawitała do Polski  pod koniec XIX wieku. Pierwsze kartki były w całości czarno-białe, zawierające jedynie adres wraz z życzeniami.[i]

Obecnie zwyczaj ten powoli zanika, ze względu na stopniowy, lecz nieustanny postęp cywilizacyjny.  Młodzież z naszej szkoły postanowiła kultywować  tradycję wysyłania kartek. Na lekcji języka rosyjskiego uczniowie klasy 8F wykonali piękne kartki świąteczne wraz z życzeniami w języku obcym, które trafią do uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku.

Serdecznie dziękujemy pani Edycie Rusinowicz-Pianka  z SP 5 za współpracę.

Paulina Derpeński

 www.female.pl/artykul/8802-tradycja-wysylania-kartek-swiatecznych

 

  

Nabór do przedszkoli i oddziałów "0" w szkołach

Nabór do szkół podstawowych

Rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych

Do wakacji zostało:

Email dla rodziców

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej

Załączniki

MSWiA Hejt audiodeskrypcja
MSWiA Hejt audiodeskrypcja
Data: 2020-12-16, rozmiar: 12 MB
MSWiA Hejt bez audiodeskrypcji
MSWiA Hejt bez audiodeskrypcji
Data: 2020-12-16, rozmiar: 10 MB